Student Awards

The Olathe Public Schools provide students an opportunity to excel in many areas of academics. From writers to mathematicians to artists, our students have earned various awards in recent years. Some of those outstanding accomplishments are:

2012-13 2010-11 2008-09
2011-12 2009-10 2007-08

2014-15 School Year:

  • Perfect score on the ACT exam — Disha Dasgupta, Olathe North High School
  • Perfect score on the ACT exam — David Nelson, Olathe North High School
  • 2015 U.S. Army All-American Marching Band — Carolyn Culp and Marisha Madhira, Olathe North High School
  • 2014 National Association for Music Education All-National Concert Band Honor Ensemble — Henry Zimmermann, Olathe East High School
  • National Achievement Scholarship semifinalist — Candace Hayes, Olathe Northwest High School
  • National Merit semifinalists — Erica Chang, Emma Clark, Saurabh Harohalli, Adam Khan, Angela Li, Ian Matches and Haotian Xue of Olathe East High School; Gregory Bixler, Monelle Brink, Wyatt Heikes, David Nelson and Caleigh Penn of Olathe North High School; Bonnie Dowd, Ben Harper and Kurtis Huff of Olathe Northwest High School; Isaiah Hastings, Justin Hermstedt and Callie Van Winkle of Olathe South High School
  • Perfect score on the ACT exam — Selina Liu, Olathe East High School
  • First Team All American by the National Fastpitch Coaches Association — Reagan Hathaway, Olathe Northwest High School

2013-14 School Year:

  • 2014 Policy Debate Top Speaker at the National Speech and Debate Tournament — Alaina Walberg, Olathe Northwest High School
  • Among 46 semifinalists in the 2014 Scripps National Spelling Bee — Vanya Shivashankar, California Trail Middle School
  • 2014 National ProStart Invitational culinary competition, second place — Olathe Culinary Arts program at Olathe North High School
  • 2014 National Merit Scholarship winner — Christoph Kinzel, Olathe North High School
  • 2014 U.S. Presidential Scholar — Ryan Dahl, Olathe North High School
  • FIRST Robotics World Championships awards —Safety Star of the Day, Samantha Viron, Olathe Northwest High School; Underwriters Laboratory Industrial Safety Award and Engineering Inspiration Award, Team 1710, Olathe Northwest High School
  • American Legion Kansas Oratorical Speech Contest winner — Colby Miller, Olathe East High School
  • 2014 National SkillsUSA Tournament — gold medal in carpentry, Rebekah Volner, Olathe North High School
  • 2014 U.S. Presidential Scholars semifinalists — Ryan Dahl, Olathe North High School; Evan Eschliman, Olathe South High School
  • 2014 Kansas Technology Student Association first-place winners — Emily Brzon, Cody Cost, Saul De La O, Nathan DeMars, Taylor Hegarty, Josiah Lauby, Megan Leeper, Shane Riego De Dios, Courtney Schilly, Kaitlyn Weeks and Ronnie Whyrick, Olathe Northwest High School
  • Perfect score on the ACT exam — Greg Bixler, Olathe North High School
  • 2014 Kansas Science Olympiad, first place in high school division — Olathe North High School team
  • Eighteen National Champion titles at the National/International Dance Competition — Olathe East High School Talons dance teams
  • National Geography Bee competitor — Chinmay Patil, California Trail Middle School
  • National Achievement Scholarships — Jatiah Holt and Luz Kebret, Olathe Northwest High School
  • FIRST Robotics World Championship competitor — Team 1710 from Olathe Northwest High School
  • Poetry Out Loud national competitor — Leanne Chun, Olathe South High School
  • National History Bee competitor — Andrew Booze, Santa Fe Trail Middle School
  • International Career Development Conference qualifiers — Jessica Cone, Alexis Piseno, Murphy Hogan and Johah Smith, Olathe South High School
  • National Finalist for the Read 180 All-Star Award — Liberty Wheatley, Pioneer Trail Middle School
  • 2014 Kansas ProStart Invitational — Epicurious Team from the Olathe Culinary Arts program at Olathe North High School earned first place and will represent the state at nationals
  • National Merit Finalists — Matthew Gleason, Snigdha Sharma and Dane Stapleton, Olathe East High School; Victoria Bergman, Ryan Dahl, Emmett Fitzgerald, Christoph Kinzel and Elizabeth Tucker, Olathe North High School; Erik Flom, Olathe Northwest High School; Andrea Beene, Tanner Delaney, Evan Eschliman and Brock Webb, Olathe South High School
  • Best in State in the Verizon App Challenge — "Jump In Jobs" by Drew Krause, Bailey McAuley, AJ Null, Jeff Payne, Jack Perkins, Jesse Rose and Bo Steele, Olathe Northwest High School
  • 2014 High School Honors Performance Series at Carnegie Hall  — Christopher Chavez and Veronica Wood, Olathe South High School
  • Secondary school winner in Burns & McDonnell's Battle of the Brains competition — "Tapped Out" by the Distinguished Scholars Science program, Olathe North High School
  • Kansas representative to the 2013 Macy's Great American Marching Band — Natalie Alton, Olathe East High School
  • Perfect score on the ACT exam — Erik Flom, Olathe Northwest High School
  • National Fastpitch Coaches Association No. 2 ranked Academic School Softball Team in the nation — Olathe North High School 2012-13 team
  • 2014 U.S. Army All-American Marching Band — Megan Keil, Olathe North High School
  • National Achievement Scholarship semifinalists — Jatiah Holt and Luz Kebret, Olathe Northwest High School
  • National Merit Semifinalists — Matthew Gleason, Snigdha Sharma and Dane Stapleton of Olathe East High School; Victoria Bergman, Ryan Dahl, Emmett Fitzgerald, Christoph Kinzel and Elizabeth Tucker of Olathe North High School; Erik Flom of Olathe Northwest High School; Andrea Beene, Tanner Delaney, Evan Eschliman and Brock Webb of Olathe South High School

Back to Top

2012-13 School Year:

  • National Soccer Coaches Association of America's Team Academic Award — Olathe North High School girls soccer team
  • Perfect score on the ACT exam — Evan Eschliman, Olathe South High School
  • 2013 FIRST World Robotics Championships, Pit Safety Award — Olathe Northwest High School Team 1710
  • Perfect score on the ACT exam — Elizabeth Martin, Olathe East High School
  • 2012-13 Gatorade Kansas Softball Player of the Year — Allison Stewart, Olathe East High School
  • Blue Star Award for Outstanding Overall Production (from Starlight Theatre) — Olathe South High School's "13"
  • Blue Star Award for Technical Achievement (from Starlight Theatre) — Justin Dudzik, Olathe South High School, "13"
  • Tied for fifth in the 2013 Scripps National Spelling Bee — Vanya Shivashankar, California Trail Middle School
  • Perfect score on the ACT exam — Ryan Dahl, Olathe North High School
  • 2012-13 Gatorade Kansas Girls Soccer Player of the Year — Haley Hanson, Olathe East High School
  • Perfect score on the ACT exam — Erica Chang, Olathe East High School
  • One of 10 national Prudential Spirit of Community Award-winners — Cassie Wang, Olathe Northwest High School
  • National Latin Exam summa cum laude recipients — Jadrian Salmans, Snigdha Sharma and Jessica Scottile, Olathe East High School
  • National Latin Exam maxima cum laude recipients — Hayley Malmgren, Emerson Crockett, Morgan Burlingame, Chase Harvey and Elizabeth Martin, Olathe East High School
  • National Latin Exam magna cum laude recipient — Taylor Boatman, Olathe East High School
  • National Latin Exam cum laude recipients — Colin Cope and Melisa Leon, Olathe East High School
  • National Merit Liberty Mutual Scholarship — Samuel Rose, Olathe South High School
  • 2013 Kansas Technology Student Association first-place winners —Laura Trickett, Mei Mei, Omid Nabavizadeh, Zack Darpinian, Erin Spelger, Shane McLeroy, Evan Sims, Mark Maslilionis, Bobbi Zang, Mauricio Martinez, Kerry Hokanson, Olathe East High School; Megan Leeper, Taylor Hegarty, Ashwanth Samuel, Courtney Schilly, Saul De La O, Carissa Case, Kaitlyn Weeks, Cyrus Duong, Ronnie Whyrick, Sam Viron, Olathe Northwest High School
  • Kansas State Science and Engineering Fair, first place in Biochemistry, Medicine and Health; first place United States Army Award; third place grand award — Ryan Dahl, Olathe North High School
  • 2013 Kansas Science Olympiad, first place in Division C — Olathe North High School team
  • 2013 Kansas Science Olympiad, second place in Division B — California Trail Middle School team
  • 2013 Kansas ProStart Invitational — Olathe Culinary Arts program at Olathe North High School earned first and second place in Edible Centerpiece; first place in Management; and first and second place in Culinary
  • Regional Chairman's Award at the Kansas City FIRST Robotics Competition — Olathe Northwest High School Ravonics team
  • Grand Award winner at the Greater Kansas City Science and Engineering Fair — Disha Dasgupta, Olathe North High School
  • 2012 Missouri and Kansas Affiliate winner of National Center for Women and Information Technology Award for Aspirations in Computing — Joy Hauser, Olathe South High School
  • Fifth at Kansas City BizFest — Julio Cesar Carrillo, Olathe East High School
  • First place in Kansas MATHCOUNTS competition — Arvind Subramanian, Frontier Trail Middle School
  • Best in State in the Verizon App Challenge — Mark Masilionis, Bobbi Zang, Erin Spelger, Tyler Clark, Michael Johnson, Sean Branigan, Mackenzie Kruse, Mauricio Martinez and Kerry Hokanson of Olathe East High School
  • Perfect score on the ACT exam — Christoph Kinzel, Olathe North High School
  • National Merit Finalists — Ryan Schools and Jessica Hill, Olathe East High School; Andrew Johannesen, Sarah Kruger, Kavya Shivashankar and Timothy Webber, Olathe North High School; Zachary McKinzie, Olathe Northwest High School; Hannah Gabel, Vikram Lakhanpal and Samuel Rose, Olathe South High School
  • First place in the Kansas City regional event of the English-Speakers Union National Shakespeare Competition — Wyatt McCall, Olathe Northwest High School
  • One of 102 Prudential Spirit of Community Award recipients nationwide — Cassie Wang, Olathe Northwest High School
  • 2013 Presidential Scholar candidates — Kavya Shivashankar and Timothy Webber, Olathe North High School; Zachary McKinzie and Cassie Wang, Olathe Northwest High School
  • National Council of Teachers of English honors for literary magazines — Jaclyn Brewer, Hope Essex, Becca Renteria and Courtney Shields, Olathe North High School
  • Number one ranked high school academic team in the nation based on weighted GPA, according to the National Fastpitch Coaches Association — Olathe North High School girls softball team
  • 2013 U.S. Army All-American Marching Band — Spencer Buff, Olathe North High School
  • 2013 National Achievement Scholarship Program  semifinalist — Bethsy Montes, Olathe East High School
  • National Merit Semifinalists — Collin Christensen, Jessica Hill and Ryan Schools from Olathe East High School; Andrew Johannesen, Sarah Kruger, Rex Miller, Kavya Shivashankar and Timothy Webber from Olathe North High School; Zachary McKinzie from Olathe Northwest High School; Hannah Gabel, Vikram Lakhanpal and Samuel Rose from Olathe South High School
  • Won the National Individual Events showcase at the International Thespian Festival — Blake Thomas (Class of 2012) and Meredith Hollan, Olathe East High School
  • Semifinalist in the 2012 Broadcom Masters, a national science, technology, engineering and math competition — Andrea Dahl, Pioneer Trail Middle School

Back to Top

2011-12 School Year:

  • National Merit University of Miami Scholarship — Rachael Dennis, Olathe East High School
  • National Merit University of Minnesota Scholarship — Levi Hogan, Olathe North High School
  • First place, Technology Problem Solving event at the National Technology Student Association competition — Connor Weeks and Andrew Boppart, Olathe Northwest High School
  • Second place, CAD 3-dimensional engineering event at the National Technology Student Association competition — Connor Weeks, Olathe Northwest High School
  • Second place, Music Production event at the National Technology Student Association competition — Blake Hampton, Olathe Northwest High School
  • Second place, Architectural Model event at the National Technology Student Association competition — Ashlee Foster, Brittney Sooksengdao and Mac Wendling, Olathe East High School
  • No. 1 spring girls soccer team in the nation according to the National Soccer Coaches Association of America — Olathe East High School team
  • No. 4 on the final ESPN / Powerade Fab 50 girls soccer spring ranking — Olathe East High School team
  • 2011-12 Gatorade Kansas Softball Player of the Year by Gatorade Company and ESPNHS — Allison Stewart, Olathe East High School
  • Presidents' Leadership Award from the United States Golf Association and American Junior Golf Association — Cassie Wang, Olathe Northwest High School
  • Kansas Parent Teacher Association Award of Excellence in the Music Composition category of the Reflections program — Andrew Liu, Bentwood Elementary School
  • Chicago Architecture Mock Firms Competition — Home Design Challenge team from Olathe East High School was named top construction mock firm, top marketing mock firm, top sustainable mock firm, top engineering firm, top architecture mock firm, West Regional Mock Firms Champion, Mock Firms National Champion
  • Chicago Architecture Mock Firms Competition — National Skyscraper Challenge team from Olathe East High School was named top engineering mock firm
  • Topeka Capital-Journal's All-State Academic Team — Rachael Dennis from Olathe East High School and Mitch Willis from Olathe Northwest High School
  • Honorable Mention on Topeka Capital-Journal's All-State Academic Team — John Hack from Olathe North High School and Raeann Whitney from Olathe South High School
  • Kansas SkillsUSA competition, first place results — Thomas Williams, Olathe Northwest High School, Auto Service Technology; Dalton Wilson, Olathe North High School, Job Skills Demonstration A; Aidan Bone, Olathe South High School, Prepared Speech
  • 2012 Kansas Science Olympiad, first place in Division C — Olathe North High School
  • 2012 Kansas Science Olympiad, second place in Division B — California Trail Middle School
  • Kansas Council on Economic Education's Kansas Personal Finance Challenge, second-highest individual score — Erica Auld, Olathe North High School
  • California Athletic Trainers' Association Annual Sports Medicine Competition, second place — Sports Medicine and Training program at Olathe North High School
  • 2012 National ProStart Invitational culinary competition winners — Olathe Culinary Arts program at Olathe North High School
  • 2012 STEM TECH Olympiad, high school large class, 120-pound battlebot category winner — Olathe Northwest High School battlebot team and Diesel
  • National Merit Black & Veatch Scholarship winner — Scott Sheets, Olathe East High School
  • One of 12 Scholastic All-Star Award winners nationwide — Jumel Otiankouya, Indian Trail Middle School
  • National Dance Alliance's national and international high school dance competitions: third in Jazz, national title for Team Performance, and fifth overall in the international competition — Olathe Northwest High School dance team
  • 2012 Regional FIRST Robitics Competition Chairman's Award — Team 1710, Olathe Northwest High School
  • Kansas State Science and Engineering Fair Broadcom Masters Nomination — Andrea Dahl, Pioneer Trail Middle School
  • Student Television Network Conference — first place in Sweet 16 category; first place in Convention Recap by Andrew Shepherd; second place for Music Video by Andrew Lovgren, Max Woodward and Nathan Mennel; first place in Best Cinematography and Best Documentary, Andrew Lovgren
  • Silver Key Award, Missouri Writing Region of the 2012 Scholastic Writing Awards Contest by the Alliance for Young Artists and Writers — Marline Abellar, Olathe North High School
  • Honorable Mention Award, Missouri Writing Region of the 2012 Scholastic Writing Awards Contest by the Alliance for Young Artists and Writers — Ashby Penn, Olathe North High School
  • All-expense paid summer study trip to Germany provided through the American Association of Teachers of German — Antonio Ortiz, Olathe North High School
  • Perfect score on the ACT exam — Tim Webber, Olathe North High School
  • 2012 Kansas ProStart Invitational — Olathe Culinary Arts program at Olathe North High School earned first place and third place in Culinary; first and second place in Management; and first and second place in Edible Centerpiece
  • Winner of the English-Speaking Union's Shakespeare Competition - Kansas City branch — Liz Hix, Olathe South High School
  • Highest rank in Kansas and in the 97th percentile on the national German exam, level four —  Antonio Ortiz, Olathe North High School
  • Highest rank in Kansas and in the 98th percentile on the national German exam, level two — Zach Williams, Olathe East High School
  • National Merit Scholarship Finalists — Allison Adams, Quinton Bockhold, Rachael Dennis, Aaron Holthus, Scott Sheets, Maxwell "Max" Walden and Alexandra Welch from Olathe East High School; Erich Amerine, John Hack and Levi Hogan from Olathe North High School; Lauren E. Lee from Olathe Northwest High School; Larry Hale and Robert "Robbie" Winslow from Olathe South High School
  • Chapter Select One-Act at the Kansas Thespian Festival and invitation to perform at the International Thespian Festival — "The Bully Plays" from Olathe South High School
  • 2011 Kenneth Smith Award for most outstanding female high school golfer in the Kansas City area — Cassie Wang, Olathe Northwest High School
  • Candidates in the 2012 Presidential Scholars program —Allison Adams, Rachael Dennis and Aaron Holthus, Olathe East High School; Lauren Lee, Olathe Northwest High School; Robert Winslow, Olathe South High School
  • Secondary school winner in Burns & McDonnell's Battle of the Brains competition — "Unplugged" by the Distinguished Scholars Science program, Olathe North High School
  • Finalists in the Burns & McDonnell Battle of the Brains competition — "Elements of Modern Living and Power" and "Magnetic Science and Technologies Exhibit" by the Environmental Design program, Olathe East High School
  • National Council of Teachers of English Achievement Award in Writing — Joe Kirchoff, Olathe East High School
  • 2012 U.S. Army All-American Marching Band member — Forrest Goyer, Olathe North High School
  • National Merit Scholarship Semifinalists — Allison Adams, Quinton Bockhold, Rachael Dennis, Aaron Holthus, Scott Sheets, Maxwell Walden and Alexandra Welch from Olathe East High School; Erich Amerine, John Hack, Levi Hogan and Ian McKaig from Olathe North High School; Lauren Lee from Olathe Northwest High School; Larry Hale and Robert Winslow from Olathe South High School
  • Macy's Spelling Bee Regional Champion — Shulammite Lim, Frontier Trail Middle School

Back to Top

2010-11 School Year:

  • Silver Key Award, Missouri Writing Region of the 2011 Scholastic Writing Awards contest by the Alliance for Young Artists and Writers — MacKenzie Lunney, Olathe North High School
  • National Technology Student Association Conference - first in Flight Endurance — Cyrus Duong, Olathe Northwest High School
  • National Technology Student Association Conference - third in Construction Renovation — Torrence Campbell, Morgan Clapp, Ashlee Foster and Mac Wendling of Olathe East High School
  • 6A Kansas forensics champion in Oral Interpretation of Prose — Jessica Smotherman, Olathe North High School
  • Perfect scores on the ACT exam — Christopher Williams and Robbie Winslow, Olathe South High School
  • 2011 National ProStart Invitational — Olathe Culinary Arts program at Olathe North High School earned second place
  • The Stock Market Game, Kansas, Elementary Division, first-place team — Neelie Browne, Dominique Jaramillo, Jack Lewis, Kaleb Maelzer, Zane Roberts and Timothy Schmidt of Heatherstone Elementary School
  • 2011 Kansas SkillsUSA competition — four first-place medals, two second-place medals and seven third-place medals to Millcreek Center students
  • 2011 FIRST Robotics Competition Championship, Industrial Safety Award sponsored by Underwriters Laboratories — Olathe Northwest High School Team 1710 Ravonics Revolution
  • 2011 Kansas Technology Student Association (TSA) competition — Morgan Clapp, Ashlee Foster, Isaac Phillips, Sam Powell, Tyler Spitz and Mac Wendling, Olathe East High School, earned first place honors in their categories and qualified for the national event
  • Medalists at the 2011 Kansas Technology Student Association (TSA) competition — 25 first- through fifth-place honors to Olathe East High School students
  • Kansas City, Kan., regional North South Foundation math competition, Level 1, second place — Chimnay Krishna, Arbor Creek Elementary School
  • Medalists at the state German language competition — 11 from Olathe North High School, nine from Olathe East High School
  • Highest rank in Kansas and in the 99th percentile on the national German exam, level three —  Antonio Ortiz, Olathe North High School
  • 2011 State MATHCOUNTS, third-place team — Camella Carlson, Erica Chang, Isaiah Hastings and Akshay Prabhushankar of Frontier Trail Middle School
  • 2011 State MATHCOUNTS, fourth-place overall — Akshay Prabhushankar, Frontier Trail Middle School
  • 2011 State MATHCOUNTS, seventh-place overall — Isaiah Hastings, Frontier Trail Middle School
  • Excellence in Conservation and Environmental Education award from Kansas Association for Conservation and Environmental Education— Geoscience program at Olathe North High School
  • 2011 Kansas ProStart Invitational — Olathe Culinary Arts program at Olathe North High School earned first- and second-place Culinary Team, second- and third-place Management Team, first- and third-place Edible Centerpiece awards
  • National Merit Scholarship Finalists — Carmen Christensen, Elise Fogleman, Annette Jardon, Rosemary Liu and Maria Schletzbaum, Olathe East High School; Deborah Bennett, Aaron Kruger and Kayla Sale, Olathe North High School; Kristen Ramsdale and Nicole Sundell, Olathe Northwest High School; Suhani Gandhi and Erin Murray, Olathe South High School
  • Achievement Award in Writing from the National Council of Teachers of English — Zach Ast, Olathe South High School
  • 2011 National Achievement Scholarship Semifinalist — Mackenzie Taylor, Olathe Northwest High School
  • National Merit Scholarship Semifinalists — Carmen Christensen, Elise Fogleman, Annette Jardon, Rosemary Liu and Maria Schletzbaum, Olathe East High School; Deborah Bennett, Aaron Kruger and Kayla Sale, Olathe North High School; Shelbi Morris, Kristen Ramsdale and Nicole Sundell, Olathe Northwest High School; Suhani Gandhi and Erin Murray, Olathe South High School
  • National Merit Scholarship Commended Students — Rob Breeden, Haley Claxton, Danielle Dobratz, Samantha Hinrichs and Amanda Walters, Olathe East High School; Jennifer Caseres, Nicholas Graff and Benjamin Johnson, Olathe North High School; Alexandra Bozeman, William Kist, Paul Plotkin, Joseph Stack, Andrew Strempke, Jordan Taylor and Mackenzie Taylor, Olathe Northwest High School; Kathryn Mersmann, Staci Sanders and Nathaniel Symons, Olathe South High School

Back to Top

2009-2010 School Year:

  • National Merit Scholarship winners — Peter Du, Olathe East High School; Luke M. Eschliman and Emily M. Herrick, Olathe South High School
  • St. Francis High School Sports Medicine Invitational Competition — Hayley Weston (placed eighth among 500 students) and Kendra Marr (placed 10th), Olathe North High School
  • Greater Kansas City Science and Engineering Fair, gold star awards — Emma Thompson, Clearwater Creek Elementary School; Irene Herbert, Countryside Elementary School; Caedyn Leatherland, Lindsey Records, Heather Smith, Haley Miller, Kamryn Snyder and Anna Linan, Heritage Elementary School; Disha Dasgupta, Prairie Center Elementary; Ian Yake, Sunnyside Elementary School; Grant Samms, Samantha Talley and Amy Tadlock, Olathe North High School
  • Greater Kansas City Science and Engineering Fair, one of two grand winners, advances to international event — Grant Samms, Olathe North High School
  • Greater Kansas City Science and Engineering Fair, nine special awards from organizations — Tyler Howard, Olathe Northwest High School
  • Kansas Scholastic State Chess Championship, K-6 division, first place individual — Tony Cheng, Heatherstone Elementary School
  • Kansas Scholastic State Chess Championship, K-6 division, first place team — Heatherstone Elementary School team
  • 2010 National ProStart Invitational culinary competition, first place team — Olathe North High School Culinary Arts team
  • 2010 Kansas SkillsUSA competition, first place, Carpentry — Kyle Lance, Olathe East High School
  • 2010 Kansas SkillsUSA competition, first place, Automotive Refinishing Technology — Garrett Hayhow, Olathe South High School
  • 2010 Kansas SkillsUSA competition, first place, Job Skills Demonstration-A — Cody Hiner, Olathe North High School
  • Academic WorldQuest competition — Olathe South High School team advances to nationals
  • Kansas ProStart Student Invitational culinary competition — Olathe North High School Culinary Arts teams took first and second place in culinary, second place in management, and first place in edible centerpiece
  • National Merit Scholarship finalists — Peter Du, James L. Kuhn, Ethan A. Lovell and Andrew J. Sheets, Olathe East High School; Lindsey M. Moore, Seth S. Williams and Audriana K. Willis, Olathe Northwest High School; Luke M. Eschliman and Emily M. Herrick, Olathe South High School
  • Perfect score on the ACT and SAT exams — Michael Erickson, Olathe South High School
  • Silver Key Award, Missouri Writing Region of the 2010 Scholastic Writing Awards Contest by the Alliance for Young Artists and Writers — Colleen Gilday, Olathe North High School
  • Certificate of recognition (the top honor) in the Promising Young Writers Contest, sponsored by the National Council of Teachers of English — Kit Parkinson, Prairie Trail Junior High School
  • Certificate for superior writing (the highest honor) in the 2009 National Council of Teachers of English Achievement Awards in Writing contest — Michelle Wilk, Olathe South High School
  • Perfect score on the 2009 ACT exam — Emily Herrick, Olathe South High School; James Kuhn, Olathe East High School
  • 2010 National Merit Scholarship semi-finalists — Peter Du, James L. Kuhn, Ethan A. Lovell and Andrew J. Sheets of Olathe East High School; Lindsey M. Moore, Seth S. Williams and Audriana K. Willis of Olathe Northwest High School; and Luke M. Eschliman and Emily M. Herrick from Olathe South High School

Back to Top

2008-09 School Year

  • 2009 Technology Student Association, top-10 finishers in national competition — Kent Balkenbusch, Daniel Grudek, Nolan Jones, Lauren Marcucci and Nicole Reigel of Olathe East High School; Abby Norman of Olathe Northwest High School
  • 2009 National Debate Tournament, tie for sixth place — team of Kendall Kaut and P.J. Githens, Olathe North High School
  • 2009 Scripps National Spelling Bee champion — Kavya Shivashankar, California Trail Junior High School
  • 2009 National Merit Scholarship finalists — Han Deng, Jennifer Dennis, Olivia Guayasamin, David Lalo and Matthew Murray of Olathe East High School; Jessica B. Kruger of Olathe North High School; Dakota Henke and Matthew Haynes of Olathe Northwest High School
  • 2009 National Merit Scholarship semi-finalists — John W. Lux of Olathe North High School; Charles Bergman and Matthew Smith of Olathe Northwest High School
  • 2009 National Merit Scholarship commended scholars — Clayton Bradley, Jordan Cole, Lyndsey Cole, John MacBride, Libby Marden, John Stamm, Molly Wetzel and Nolan Zhou from Olathe East High School; Joyce C. Chen, Kyle J. Custer, Aalok A. Patel, Kathryn L. Songer, Valerie Rock and Jeremy R. Volner of Olathe North High School; Brittany Krutty, Timothy Collard, Zachary Lee and Joseph Thies of Olathe Northwest High School; Ashley Dunkak, Nate Heeren and Samantha Smith of Olathe South
  • 2009 National Knowledge Master Open — Indian Trail Junior High School team placed first
  • 2009 National ProStart Invitational culinary competition — Olathe North High School Team placed second in nation
  • 2009 Kansas SkillsUSA, first place, promotional bulletin board in automotive technology — Tyler King, Olathe North High School and two Blue Valley students
  • Kansas National Geographic Bee competition — Ryan Dahl, Pioneer Trail Junior High School, placed fifth
  • Sixth Annual Student Television Network Conference — third place in the nation in Sweet 16 movie, Elsa Pageler, Austin Haugh, Nick Patton, Matt Schermoly, Hunter Matthews, Michael Engelken, Bryce Kuegler and Zach Taylor; fourth place in Show Open category, Andrew Dunsing and Btrooke Hofer; fourth place in Tell the Story category, Kayla Infanti and Jordan Toomey; Top 10 Music Video by Elsa Pageler, Zach Taylor, Austin Haugh and Hunter Matthews. All students from Olathe Northwest High School.
  • U.S. Presidential Scholars nominees — Charles Bergman, Brittany Krutty and Zachary Lee of Olathe Northwest High School; David Lalo of Olathe East High School; Kathryn Songer of Olathe North High School
  • Kansas ProStart competition, several first-place awards — Olathe North High School Culinary Arts team
  • Silver medal in Women's Saber in the 2009 Junior Olympics — Desirae Major, Frontier Trail Junior High School
  • 2008 Knowledge Master Open, first place in Kansas in the Junior High Division — Indian Trail Junior High School team
  • Youth FilmFest KC! Freedom Award — Indian Trail Junior High School team
  • 2008 National BizFest Competition first place — Samantha Ramirez, Olathe East High School
  • 2008 Wendy's High School Heisman Award national finalist — Elizabeth Marden, Olathe East High School
  • 2008 National Council of Teachers of English Achievement Awards in Writing — Jordan Mask and Kat Songer, Olathe North High School; Jared Doyal, Olathe South High School
  • 2007-08 National Merit Scholarship semifinalists — Han Deng, Jennifer Dennis, Olivia Guayasamin, David Lalo and Matt Murray, Olathe East High School; Jessica Kruger and John Lux, Olathe North High School; Charles Bergman, Matthew Haynes, Dakota Henke and Matthew Smith, Olathe Northwest High School; and Christian Ritter-Holmes, Olathe South High School
  • 2008 National Technology Student Association competition — second-place team of Derek Joseph and Samuel Linan, Olathe Northwest High School
  • 2008 National Forensic League National Speech and Debate Tournament — Jessica Berberich, Olathe South High School, placed 10th in Student Congress
  • 2008 National Forensic League National Speech and Debate Tournament — Josh Madden, Olathe East High School, placed 14th in Impromptu Speaking
  • 2007-08 Johnson County STOP Underage Drinking Public Service Announcement Competition winners — Edrisa Ceesay, Tyler Guthrie, Desiree Jensen, Juwan Lockett, Chris Palacious, Chelsea Skaggs, Katya Velasco, Nakisah Wells and Bobby Wickwire, Indian Trail Junior High School
  • 2008 Scripps National Spelling Bee, tied for fourth place — Kavya Shivashankar, California Trail Junior High School
  • U.S. Academic Decathlon's Medium School Online Virtual Competition, state competition, Scholastic level, individual score, first place overall — Chad Bergman, Olathe Northwest High School
  • U.S. Academic Decathlon's Medium School Online Virtual Competition, state competition, Varsity level, individual score, second place in math — Michael Kist, Olathe Northwest High School
  • Blue Star award for Outstanding Orchestra from Starlight Theatre Association — Olathe North High School's Once on this Island performance
  • Blue Star award for Outstanding Technical Achievement from Starlight Theatre Association — Steven Callen, Olathe South High School
  • First place in the Kansas District Optimists' Oratorical Contest — Juwan Lockett, Indian Trail Junior High School
  • National Latin Exam gold medal and summa cum laude certificate in Latin III — Feiyang Sun, Olathe East High School
  • National Latin Exam silver medal and maxima cum laude certificate in Latin II — David Wagner, Sean Forsyth, Ethan Lovell and Austin Winnett, Olathe East High School
  • National Latin Exam silver medal and maxima cum laude certificate in Latin I — Nathan Balkenbusch, Nathan Wilson and Samantha Cates, Olathe East High School
  • National Latin Exam magna cum laude certificate in Latin I — Alma Aguilar and Hector Castro-Vazquez, Olathe East High School
  • National Latin Exam cum laude certificate in Latin II — Chris Edington, John Gibbs, Joe Adams and Aurielle Williams
  • 2008 Kansas Science Olympiad junior high division champions — California Trail Junior High School team, fifth year to advance to nationals
  • First place in the Case Study category of the 2008 Kansas Restaurant & Hospitality Association’s Prostart Student Invitational — Team of Doug Benz, Paul Galbrecht and Kaitlyn McKissick
  • First place in the Culinary division of the 2008 Kansas Restaurant & Hospitality Association's Prostart Student Invitational — Team of Tabitha Hamilton, Jordan Higgins, Sarah Anstaett and Keri North
  • 2008 ExploraVision regional award winners for the kindergarten through third grade category — I-Finder team from Indian Creek Elementary School
  • Kansas Scholars' Bowl competition — Olathe East High School team earned fourth place
  • Student Television Network Conference awards — Olathe Northwest High School teams earned second place in the Sweet 16 Film Contest; individual students earned third place in Anchoring and honorable mention in the Stand-Up category
  • Knowledge Master Open — Indian Trail Junior High School team placed third in Kansas and national champions in Division II for junior high teams
  • Knowledge Master Open — Walnut Grove Elementary School team placed first in Kansas for fifth- and sixth-grade teams, and 20th out of 370 teams in the nation
  • 2007 State of Kansas Scholarship Contest sponsored by the Assessment and Teaching Enhancement Center at Emporia State University — Oregon Trail Junior High School finished first in its division

Back to Top

2007-08 and Prior Years

  • Perfect score on the 2007 ACT exam — Feiyang Sun, Olathe East High School
  • 2007 Technology Student Association national competition, top-10 finishes — Derek Joseph, Adam Sharp and Caleb Hougland, Olathe Northwest High School
  • 2007 Kansas Boys State governor — Tabias Wilson, Olathe North High School
  • 2007 Scripps National Spelling Bee, tied for eighth place — Kavya Shivashankar, Regency Place Elementary School
  • 2007 National Geographic Bee, second place — Suneil Iyer, Indian Trail Junior High School
  • 2007 National Restaurant & Hospitality Association's national Prostart student invitational, sixth place — Skyler Hull, Lindsey Clemage, Sam Murphy, Taylor Belcher and alternate Wyatt Staffa, Olathe North High School
  • 2007 U.S. Chess Federation's National Scholastic High School Chess Tournament, 14th place, only elementary team — Arbor Creek Elementary School team
  • Kansas Technology Student Association state competition, first place in various categories — Abby Norman, Kyle Reynolds, Adam Sharp, Caleb Hougland, Alex Donald, Derek Joseph, David Sleezer, Zach Ryder and Spencer Greene, Olathe Northwest High School
  • Perfect score on the ACT exam — Ed Fensholt, Olathe North High School
  • 2007 Kansas Future Problem Solving Program competition, first place — Oregon Trail Junior High School team
  • 2007 Kansas SkillsUSA contest, first place in various categories — Josh Betzer and Will Dennis, Olathe South High School
  • 2007 Kansas Science Olympiad junior high division champions — California Trail Junior High School team
  • FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Robotics regional champions — Olathe Northwest High School team
  • 2007 Kansas MATHCOUNTS second place — Leiming Tang, Frontier Trail Junior High School (one of four to represent state in National event)
  • 2007 Kansas National Geographic Geography Bee winner — Suneil Iyer, Indian Trail Junior High School
  • First place in the 2007 National Restaurant & Hospitality Association’s Kansas Prostart Student Invitational — Olathe North High School Culinary Arts team
  • 2006-07 National Merit Scholarship national achievement finalist — Phillip Brown, Olathe East High School
  • Perfect score on the SAT exam — Chelsea Kebodeaux, Olathe East High School
  • Kansas State High School Activities Association 2007 debate champions (two-speaker category) — Jesi Egan and Alex Parkinson, Olathe Northwest High School
  • 2006-07 National Merit Scholarship semi-finalists — David Drake, Matt Imber, Chelsea Kebodeaux, Steele Reynolds and Justin Sheets, Olathe East High School; Jesi Egan and Eowyn Jackson, Olathe Northwest High School; Connie Hu and Ladan Soleimani, Olathe South High School
  • 2006-07 National Merit Scholarship commended students — Phillip Brown, Eranne Daugharthy, Andrew Loveridge, Lindsay Rock, Mary Shelton and Tyler Willis, Olathe East High School; Stephanie Alderman-Oler, Edward Fensholt, Jacqueline Johnson, Rebecca Miller, Rose Sackuvich and Jared Wilmoth, Olathe North High School; Andrew Joseph and Kyle Reynolds, Olathe Northwest High School; Audra Boxberger, Kelsey Daniels, Marissa Erickson, Brittany Keeton, Jessica Messer and Matthew Pruitt, Olathe South High School
  • Wendy's High School Heisman award (one of two in Kansas) — Jadhon Kerr, Olathe South High School
  • Spirit of Philanthropy Youth Award from the Association of Fundraising Professionals, Mid America Chapter — Elizabeth Vidaurre, a 2006 graduate of Olathe North High School
  • National Science Olympiad Gold Medal — California Trail Junior High School team of Samantha Talley and Corrine Songer
  • Perfect score on the SAT exam — Brett Hausauer, Olathe East High School
  • 2005-06 National Merit Scholarship finalists — Brett Hausauer, Olathe East High School; Steven Burnett, Olathe North High School; Haotian Cai, Matthew Hammond, Surya Lakhanpal and Anna Ludlow, Olathe South High School
  • 2005-06 National Merit Scholarship commended students — Young Hu and Michael Reardon, Olathe East High School; Cody Pate, Atena Kamali and Spenser Essman, Olathe North High School; Elizabeth Beech, Joel Martinez, William Rath, Katie Sanders and Colin Smalley, Olathe Northwest High School; Emilie Beckum, Lawrence Ditton, Timothy Hahn, Hillary Hunsinger, Kyle Leverett and Rachelle Zuercher, Olathe South High School
  • First place in the 2006 Hospitality Cup Competition sponsored by the Kansas Restaurant and Hospitality Association — Olathe North High School's Culinary Arts team
  • 2006 Kansas Odyssey of the Mind second place — Manchester Park Elementary School team
  • 2006 Kansas Geography Bee winner — Suneil Iyer, Havencroft Elementary School
  • First place Olathe District Spelling Bee, first place in the 2005 Kansas State Fair, and 10th place in the 2006 Scripps Howard National Spelling Bee — Kavya Shivashankar, Regency Place Elementary School
  • Gold Award from The 2005 Scholastic Art and Writing Awards — Abbey Lockridge and Anthony Mattingly, Olathe East High School
  • 2006 ExploraVision awards program, second place nationwide in fourth- through sixth-grade category — Tourette's Syndrome Preventer team, Heatherstone Elementary School
  • 2004-05 National Merit Scholarship semi-finalists — one from Olathe East High School, one from Olathe North High School, four from Olathe South High School
  • 2004-05 National Merit Scholarship commended students — two from Olathe East High School, three from Olathe North High School, five from Olathe Northwest High School, six from Olathe South High School
  • 2005 National Senior Softball Athlete of the Year Award given by the National High School Coaches Association — Val Chapple, Olathe East High School
  • Top honors in the regional Math Wings MathLetics competition (November 2004) — Mahaffie Elementary team received first place; Heatherstone Elementary team received second place; Indian Creek Elementary team earned third place
  • Top 10 finalists in an essay contest sponsored by the Consultate General of Japan at Kansas City — A. Brown and L. Skidmore, Olathe South High School
  • Gold Medal in the Youth-10, Women's Saber (fencing) 2004 North American Cup — D. Major, Briarwood Elementary School
  • First place in the middle school division of the Heart of America Shakespeare Festival’s 2004 Sonnet Writing Contest — K. Gaskey, Oregon Trail Junior High School
  • Winner of the District 2 Patriot's Pen essay contest sponsored by the Veterans of Foreign Wars — A. Anstine, an eighth-grader
  • Kansas Science Olympiad competition, second place in the junior high division — California Trail Junior High School team
  • Real Woman Essay Contest winner — L. Zeligman, a high school student
  • Gold Award from The 2004 Scholastic Art and Writing Awards (one of 204 nationwide) — C. Richards, Olathe North High School Art Portfolio
  • Silver Award from The 2004 Scholastic Art and Writing Awards — M. Schieber, Olathe East High School
  • Superior Award in the National Council of Teachers of English 2003 Program to Recognize Excellence in Student Literary Magazines, one of 88 such awards nationwide and two in Kansas — Olathe North High School's 2003 Mindburst magazine
  • Second place at the Kansas MathCounts competition — Frontier Trail Junior High School team
  • Third place in the individual competition of the Kansas MathCounts — F. Sun, an eighth-grader
  • Leading Chapter Award from the National Forensic League — Olathe North High School debate and forensics program
  • One of three Kansas semi-finalists in the 2003 Discovery Channel Young Scientist Challenge — E. Rauckman, Meadow Lane Elementary
  • Honor from the Kansas Scholastic Press Association for a high school newspaper editorial — R. Wittlinger
  • 2003-04 National Merit Scholarship semi-finalists — six from Olathe East High School; two from Olathe North High School; and five from Olathe South High School
  • Perfect score on the 2003 ACT exam — Olathe East High School student
  • National Technology Student Association conference, summer 2003 — Olathe East High School senior placed sixth in Two-Dimensional Computer-Aided Drafting (Architectural); Olathe North High School senior placed sixth in Desktop Publishing
  • 2003 Kansas City Science and Engineering Fair winners — E. Brockschmidt, Regency Place Elementary; E. Hagemann and A. Simoneau, Walnut Grove Elementary; E. Rauckman, Meadow Lane Elementary, and N. Sanders, Cedar Creek Elementary
  • First place in the junior high category, large school division, of the Kansas Science Olympiad (April 2003) — Oregon Trail Junior High School
  • National Merit Scholarship finalist for 2002-03 — one from Olathe South
  • Kansas K-12 Scholastic Chess Champion for third grade — A. Bunch, Washington Elementary School student
  • National recognition in the Best of High School Press 8 — Olathe South High School "Talon" yearbook staff (2002)
  • Kansas 6A State Speech Championships — Olathe South High School forensics team (2002)
  • Kansas 6A State Mock Trial Championships — Olathe South High School mock trial team (2002); qualified for national mock trial tournament in May 2002
  • Five Thomas A. Simone Memorial Football Awards for the outstanding high school football player in Greater Kansas City — J. Bouknight, Olathe North High School (2002); M. Mack, Olathe North High School (2001); D. Sproles, Olathe North High School (2000); J. Brewer, Olathe North High School (1997); A. Bruce, Olathe North High School (1995)
  • Achievement in Writing Award from the National Council of Teachers of English — two Olathe North High School students were among the 600 who received the award nationwide
  • Quarter-final finish among 153 teams in the National Catholic Forensic League Grant National Tournament — policy debate team from Olathe North High School
  • Ranked 14th among 281 teams in 2002 National Scholastic Chess Championship — Washington Elementary School Chess Club team
  • Gold Scholastic Art Award from the Alliance for Young Artists and Writers Inc. — Olathe South High School senior
  • National Merit Scholarship finalists for 2001-02 — six from Olathe East, three from Olathe North, 15 from Olathe South
  • "Star Student" honor (the only one in Kansas) from the Alliance of Community Educators — Olathe North High School senior
  • 200 Club designation from the United States National Forensic League for being in the top 5 percent of debate and forensic programs in the nation — Olathe East High School
  • 2001 "Lead the Way — Young Leaders of Johnson County Award" to four Olathe seniors from the United Way of Johnson County — Olathe Youth Congress participants
  • 14 National Merit semifinalists and 14 commended students for 2002
capability-insurgent