Sports Championships

The Olathe Public Schools provide students an opportunity to excel in many sporting arenas — from baseball to wrestling, our student athletes have earned numerous Kansas 6A state championships in recent years.

2013-14 2007-08 2001-02 1996-97
2012-13 2006-07 2000-01 1995-96
2011-12 2005-06 1999-2000 1994-95
2010-11 2004-05 1998-99 1993-94
2009-10 2003-04 1997-98 1992-93
2008-09 2002-03    

2014-15

Gymnastics, All Around Olathe East, Darby Gertsema

 

2013-14

Bowling, girls Olathe North team
Golf, girls Olathe Northwest, Audrey Judd
Gymnastics, All Around Olathe Northwest, Jessie Payne
Gymnastics, Uneven Parallel Bars Olathe Northwest, Jessie Payne
Gymnastics, Vault Olathe Northwest, Jessie Payne
Track & Field (boys) Olathe East team
Track & Field, 110-meter hurdles (boys) Olathe East, Austin Stephens
Track & Field, 400 meters (boys) Olathe South, Tanner Green
Track & Field, 1600 Relay (boys) Olathe East: Kyle Evans, Nathan Matters, Da-Juane Washington-Box, Parker Evans
Track & Field, Long Jump (boys) Olathe North, Isaiah Simmons
Track & Field, Triple Jump (boys) Olathe East, Caelan Neal
Track & Field, Shot Put (boys) Olathe South, Braden Smith
Track & Field, Discus (boys) Olathe South, Braden Smith
Track & Field, 100 meters (girls) Olathe East, Jasmine Thomas
Track & Field, 200 meters (girls) Olathe South, Jacquelyn Darby
Track & Field, 400 meters (girls) Olathe East, Kelsey Lathrop
Track & Field, 800 meters (girls) Olathe East, Kelsey Lathrop
Track & Field, 3200 Relay (girls) Olathe East: Kayla Davis, Allison Vermillion, Natalie Kopplin, Kelsey Lathrop
Volleyball Olathe East team
Back to Top  

 

2012-13

Bowling, boys Olathe North team
Bowling, girls Olathe Northwest, MacKenzie Saulnier
Cross country, girls Olathe East team
Golf, girls Olathe Northwest, Audrey Judd
Gymnastics Olathe East team
Gymnastics, All Around Olathe East, Allison Meads
Gymnastics, Balance Beam Olathe East, Allison Meads
Gymnastics, Floor Exercise Olathe East, Allison Meads
Gymnastics, Vault Olathe East, Allison Meads
Softball Olathe East team
Track & Field, 200 meters (boys) Olathe South, Tanner Green
Track & Field, 400 Relay (boys) Olathe South: Aaron Thacker, Dresden Wilbur, Tanner Green, Chris Coleman
Track & Field, 1600 Relay (boys) Olathe East: Kyle Evans, Nick Hinrichs, Braxton Love, Parker Evans
Track & Field, High Jump (boys) Olathe North, Kai Shean
Track & Field, Triple Jump (boys) Olathe East, Caelan Neal
Track & Field, Shot Put (boys) Olathe South, Braden Smith
Track & Field, Discus (boys) Olathe South, Braden Smith
Track & Field, 100 meters (girls) Olathe East, Jasmine Thomas
Track & Field, 200 meters (girls) Olathe East, Jasmine Thomas
Track & Field, 800 meters (girls) Olathe East, Kelsey Quiring
Track & Field, 3200 meters (girls) Olathe Northwest, Cameron Gueldner
Wrestling, 126 lbs. Olathe North, Blake Stovall

 

2011-12

Bowling, boys Olathe North team
Bowling, boys Olathe East, Aaron Yuratovich
Football Olathe South team
Gymnastics, All Around Olathe East, Allison Meads
Gymnastics, Balance Beam Olathe East, Allison Meads
Gymnastics, Floor Exercise Olathe East, Allison Meads
Gymnastics, Uneven Parallel Bars Olathe East, Allison Meads
Soccer (girls) Olathe East team
Softball Olathe East team
Swimming, one-meter Diving (boys) Olathe Northwest, Clark Thomas
Swimming, one-meter Diving (girls) Olathe Northwest, Allison Thomas
Track & Field, Javelin (boys) Olathe East, John Blazevic
Track & Field, 100 meters (girls) Olathe East, Jasmine Thomas
Track & Field, 100 Hurdles (girls) Olathe North, Kiera Botley
Track & Field, 1600 Relay (girls) Olathe East: Kelsey Quiring, Rebekah Raetzel, Jenny Pinkston, Valencia Hinton-Scott
Track & Field, girls Olathe East team
Wrestling, 152 lbs. Olathe North, Gregory "Rory" Haug
Wrestling, 160 lbs. Olathe Northwest, Connor Middleton
Back to Top  

 

2010-11

Bowling, boys Olathe East team
Bowling, boys Olathe East, Nikki Hurmence
Cross Country, girls Olathe East team
Golf, boys Olathe East, Alex Forristal
Gymnastics, All Around Olathe East, Allison Meads
Gymnastics, Floor Exercise Olathe East, Allison Meads
Gymnastics, Uneven Parallel Bars Olathe East, Allison Meads
Gymnastics, Vault Olathe East, Allison Meads
Softball Olathe Northwest team
Swimming, one-meter Diving (boys) Olathe Northwest, Clark Thomas
Swimming, 200-yard Freestyle (boys) Olathe East, Ben Bravence
Swimming, 500-yard Freestyle (boys) Olathe East, Ben Bravence
Swimming, 100-yard Backstroke (boys) Olathe East, Ben Scheffer
Swimming, 200-yard Medley Relay (boys) Olathe East:  Ben Scheffer, Chuck Balkenbusch, Ben Bravence, Jared Johnstone
Swimming, 50-yard Freestyle (girls) Olathe East, Ashlee Foster
Swimming, 100-yard Butterfly (girls) Olathe Northwest, Natalie Morris
Swimming, 500-yard Freestyle (girls) Olathe Northwest, Mackenna Rife
Swimming, 400-yard Freestyle Relay (girls) Olathe Northwest: Mackenzie Neely, Katie Vaughan, Mackenna Rife, Natalie Morris
Track & Field, 100 meters (boys) Olathe North, Adonis Saunders
Track & Field, 200 meters (boys) Olathe North, Adonis Saunders
Track & Field, 400 meters (boys) Olathe North, Victor Simmons
Track & Field, girls Olathe East team
Track & Field, Shot Put (girls) Olathe South, Megan Smith
Track & Field, Discus (girls) Olathe South, Megan Smith
Track & Field, 1600 Relay (girls) Olathe East: Jenny Pinkston, Rebekah Raetzel, Megan Powell, Ramie Grayson
Wrestling, 152 lbs. Olathe Northwest, Connor Middleton
Back to Top  

 

2009-10

Basketball (girls) Olathe South team
Cross Country (girls) Olathe East team
Football Olathe North team
Swimming, one-meter Diving (boys) Olathe Northwest, Clark Thomas
Swimming, 200-yard Freestyle (boys) Olathe East, Ben Bravence
Swimming, 500-yard Freestyle (boys) Olathe East, Ben Bravence
Swimming, 100-yard Backstroke (boys) Olathe East, Ben Scheffer
Swimming, 100-yard Butterfly (girls) Olathe Northwest, Natalie Morris
Swimming, 100-yard Freestyle (girls) Olathe Northwest, Maddy Dalcamo
Track & Field, boys Olathe East team
Track & Field, 100 meters (boys) Olathe East, Shawn Smith
Track & Field, 200 meters (boys) Olathe East, Shawn Smith
Track & Field, Long Jump (boys) Olathe East, Hayden Groves
Track & Field, Triple Jump (boys) Olathe East, Mike Achoki
Track & Field, 1600 Relay (boys) Olathe East: Jacob Schultze, Isaac Talbert, Ryan Hocker, and Shawn Smith
Track & Field, 3200 Relay (boys) Olathe East: Isaac Talbert, Matt Cullinan, Marcellus Ramsey, and Ryan Hocker
Track & Field, girls Olathe East team
Track & Field, 100 Hurdles (girls) Olathe East, Breeana Coleman
Track & Field, 100 meters (girls) Olathe East, Breeana Coleman
Track & Field, 200 meters (girls) Olathe East, Breeana Coleman
Track & Field, High Jump (girls) Olathe East, Jenny Pinkston
Track & Field, Shot Put (girls) Olathe South, Megan Smith
Wrestling, 152 lbs. Olathe South, Trip Hiller
Back to Top  

 

2008-09

Gymnastics Olathe East team
Gymnastics, All Around Olathe East, Annie Pauls
Gymnastics, Uneven Bars Olathe East, Annie Pauls
Gymnastics, Floor Exercise Olathe East, Beth Copeland
Soccer (boys) Olathe South team
Softball Olathe Northwest team
Swimming (boys) Olathe East team
Swimming, 500-yard Freestyle (boys) Olathe East, Austin Acheson
Swimming, 100-yard Backstroke (boys) Olathe East, Ben Scheffer
Swimming, 400-yard Freestyle Relay (boys) Olathe East: Ben Scheffer, Cris Smith, Ben Bravence, Joe Knight
Swimming, one-meter Diving (boys) Olathe Northwest, Clark Thomas
Swimming, 50-yard Freestyle (girls) Olathe Northwest, Maddy Dalcamo
Swimming, 100-yard Freestyle (girls) Olathe Northwest, Maddy Dalcamo
Track & Field, 100 meters (boys) Olathe North, Adonis Saunders
Track & Field, 200 meters (boys) Olathe North, Adonis Saunders
Track & Field, 300 Hurdles (boys) Olathe North, Robert Saunders
Track & Field, High Jump (boys) Olathe South, Michael Hollembeak
Track & Field, Long Jump (boys) Olathe South, Reggie Harris
Track & Field, 400 Relay (boys) Olathe North: Robert Saunders, Bryan Shepherd, Dominick Wilson, Adonis Saunders
Track & Field, 3200 Relay (boys) Olathe East: Ryan Hocker, Cody Banks, Andrew Sheets, Ben Schmitz
Track & Field (girls) Olathe East team
Track & Field, 100 Hurdles (girls) Olathe East, Breeana Coleman
Track & Field, 100 meters (girls) Olathe East, Breeana Coleman
Track & Field, 200 meters (girls) Olathe East, Breeana Coleman
Track & Field, High Jump (girls) Olathe East, Ashley Reid
Track & Field, Triple Jump (girls) Olathe East, Courtney Reinke
Wrestling, 125 lbs. Olathe South, Chaz Lawrence
Wrestling, 285 lbs. Olathe North, Lucas Vincent
Back to Top  

 

2007-08

Bowling Olathe Northwest, Matt Washford
Gymnastics Olathe East team
Gymnastics, Balance Beam Olathe East, Taylor Berggren
Gymnastics, Vault Olathe East, Taylor Berggren
Soccer (girls) Olathe East team
Swimming, 500-yard Freestyle (boys) Olathe East, Austin Acheson
Swimming, 400-yard Freestyle Relay (boys) Olathe East: Bryson Cramer, Cris Smith, Austin Acheson, Joe Knight
Swimming, 50-yard Freestyle (girls) Olathe Northwest, Maddy Dalcamo
Swimming, 100-yard Freestyle (girls) Olathe Northwest, Maddy Dalcamo
Track & Field (girls) Olathe East team
Track & Field, High Jump (girls) Olathe East, Ashley Reid
Back to Top  

 

2006-07

Cross Country (girls) Olathe East team
Golf (boys) Olathe South team
Golf (boys) Olathe South, Jordan Smith
Softball Olathe East team
Swimming, 50 yard Freestyle (boys) Olathe Northwest, Dillon Burns
Swimming, 200 yard Freestyle Relay (boys) Olathe South: Josh Foster, Bryan Rogler, Adam DeJulio, Ryan Elsey
Swimming, 200 yard Freestyle Relay (girls) Olathe East: Betsy Karst, Brianna Winkler, Kristen Jones, Chanel Cirulis
Track & Field (boys) Olathe East team
Track & Field, 100 Meters (boys) Olathe East, Dee Bell
Track & Field, 200 Meters (boys) Olathe East, Dee Bell
Track & Field, 3200 Relay (boys) Olathe East: Cody Frazier, Raynard Smith, Ross Palermo, Ben Schmitz
Track & Field, Javelin (boys) Olathe East, Travis Tannahill
Track & Field, Triple Jump (boys) Olathe North, Aryan Long
Track & Field, High Jump (girls) Olathe East, Ashley Reid
Track & Field, Long Jump (girls) Olathe Northwest, Katlyn Merrill
Wrestling, 135 lbs. Olathe North, Adam Almaguer
Back to Top  

 

2005-06

Bowling Olathe East, Britney Yuratovich
Gymnastics, Floor Exercise Olathe North, Brianna Willard
Gymnastics, Vault Olathe North, Brianna Willard
Soccer (girls) Olathe South team
Soccer (boys) Olathe East team
Softball Olathe East team
Tennis (girls) Olathe South, Haley Craig
Tennis (boys) Olathe Northwest, J.T. Christian
Track & Field, 200 Meters (boys) Olathe East, Dee Bell
Track & Field, 400 Meters (boys) Olathe Northwest, Ethan Holloway
Track & Field, Javelin (boys) Olathe East, Travis Tannahill
Track & Field, Long Jump (boys) Olathe South, Tony Bryant
Track & Field, Triple Jump (boys) Olathe North, Aryan Long
Track & Field, Triple Jump (girls) Olathe East, Danielle McCray
Track & Field, Shot Put (girls) Olathe East, Danielle McCray
Volleyball Olathe South team
Back to Top  

 

2004-05

Swimming, 200 yard Freestyle (girls) Olathe North, Jill Courtney
Softball Olathe East team
Track & Field (boys) Olathe North team
Track & Field, 200 Meters (boys) Olathe North, Randy Shepherd
Track & Field, 100 Hurdles (boys) Olathe North, Derrick Mims
Track & Field, 300 Hurdles (boys) Olathe North, Derrick Mims
Track & Field, 400 Relay (boys) Olathe North: Brandon Tarr, Randy Shepherd, Alex Jones, Derrick Mims
Track & Field, Discus (girls) Olathe East, Danielle McCray
Track & Field, Long Jump (boys) Olathe North, Alex Jones
Track & Field, Triple Jump (girls) Olathe East, Danielle McCray
Track & Field, Shot Put (girls) Olathe East, Danielle McCray
Back to Top  

 

2003-04

Basketball (boys) Olathe South team
Football Olathe North team
Gymnastics Olathe East team
Gymnastics, Floor Exercise Olathe East, Dawn Ellis
Soccer (girls) Olathe East team
Softball Olathe East team
Swimming, 200 yard Individual Medley (boys) Olathe East, Brandon Lee
Swimming, 100-yard Breaststroke (boys) Olathe East, Brandon Lee
Swimming, 200-yard Freestyle (girls) Olathe North, Jill Courtney
Swimming, 100-yard Freestyle (girls) Olathe North, Jill Courtney
Swimming, one-meter Diving (girls) Olathe East, Madison Palmer
Track & Field, 4x100 Relay (boys) Olathe North: Brandon Tarr, Randy Shepherd, Alex Jones, Derrick Mims
Back to Top  

 

2002-03

Football Olathe North team
Gymnastics Olathe East team
Gymnastics, Floor Exercise Olathe North, Brianna Willard
Gymnastics, Balance Beam Olathe East, Emily Otto
Soccer (girls) Olathe South team
Swimming, 200-yard Freestyle (boys) Olathe East, Brandon Lee
Swimming, 100-yard Breaststroke (boys) Olathe East, Brandon Lee
Swimming (girls) Olathe East team
Swimming, one-meter Diving (girls) Olathe East, Madison Palmer
Swimming, 100-yard Freestyle (girls) Olathe North, Jill Courtney
Swimming, 200 yard Freestyle Relay (girls) Olathe East: Nicole Cirulis, M. Miller, Naseem Nikaeen, J. Wolford
Wrestling, 130 lbs. Olathe South, David Sielert
Back to Top  

 

2001-02

Baseball Olathe East team
Football Olathe North team
Golf (boys) Olathe East team
Gymnastics, Uneven Parallel Bars Olathe East, Madison Palmer
Swimming, 500 yard Freestyle (boys) Olathe East, Brandon Lee
Swimming, one-meter Diving (girls) Olathe East, Madison Palmer
Swimming (girls) Olathe East team
Track & Field, Long Jump (girls) Olathe North, Stephanie Dyke
Wrestling, 189 lbs. Olathe South, Justin Dyer
Wrestling, 275 lbs. Olathe North, Adam Venegas
Back to Top  

 

2000-01

Cross Country (girls) Olathe South, Alysia Galbraith
Football Olathe North team
Golf (girls) Olathe North, Emily Milberger
Soccer (girls) Olathe East team
Softball Olathe East team
Swimming / Diving (girls) Olathe South, Justin Durbin
Track & Field, Javelin (boys) Olathe South, Josh Praeuner
Track & Field, Javelin (girls) Olathe East, Courtney Shineman
Wrestling, 189 lbs. Olathe South, Justin Dyer
Wrestling, 215 lbs. Olathe North, Josh Carroll
Back to Top  

 

1999-2000

Golf (boys) Olathe East team
Swimming, 100 meter Freestyle (girls) Olathe East, Ashley Dower
Track, 400-meter Run (girls) Olathe East, Allison Bessler
Track,1,600 meter Run (girls) Olathe South, Amanda Pape
Track, 3,200-meter Run (girls) Olathe South, Amanda Pape
Wrestling, 171 lbs. Olathe South, Justin Dyer
Wrestling, 215 lbs. Olathe North, Josh Carroll
Wrestling, heavyweight Olathe South, Jeremiah Beltran
Back to Top  

 

1998-99

Football Olathe North team
Track, High Jump (boys) Olathe East, T.J. Hackler
Track, Javelin (boys) Olathe North, Zach Josephson
Track, Shot Put (boys) Olathe East, Brad Johnson
Track, 3,200-meter Run (girls) Olathe South, Amanda Pape
Track, 1,600 meter Run (girls) Olathe South, Amanda Pape
Back to Top  

 

1997-98

Basketball (boys) Olathe East team
Football Olathe North team
Gymnastics, Floor Event Olathe South, S. Bliss
Softball Olathe East team
Swimming, 400 meter Relay (boys) Olathe East: B. Davis, P. Murphy, N. Cassady, R. Albright
Track & Field (boys) Olathe East team
Track, High Jump (boys) Olathe North, Vincent Hobbs
Track, Javelin (boys) Olathe North, Zach Josephson
Track, Triple Jump (girls) Olathe North, Quitta Skinner
Track, 100-meter Hurdles (boys) Olathe North, Vincent Hobbs
Track, 300-meter Hurdles (boys) Olathe East, Donnie O'Neal
Track, 400-meter Run (boys) Olathe East, Jon Bodenhamer
Track, 4x100-meter Relay (boys) Olathe East: Donnie O'Neal, Jon Bodenhamer, Ryan Raber, Bryson Clinkenbeard
Track, 4x400-meter Relay (boys) Olathe East: Donnie O'Neal, Erik Dickerson, Jon Bodenhamer, Bryson Clinkenbeard, Marshall White
Track, 3,200-meter Relay (girls) Olathe South: J. Kerr, C. Morgan, L. Wilson, M. Fitzsimons
Back to Top  

 

1996-97

Baseball Olathe East team
Basketball (boys) Olathe South team
Football Olathe North team
Soccer (boys) Olathe East team
Softball Olathe South team
Track, 100-meter Dash (boys) Olathe North, Eniak Mpwo
Track, 3,200-meter Relay (boys) Olathe East: P. Johnston, M. Brockway, R. Brockway, C. Gorrell
Track, 3,200 meter Run (boys) Olathe South, A. Pape
Back to Top  

 

1995-96

Swimming, 500 meter Freestyle (girls) Olathe East, A. Davis
Track, 4x400-meter Relay (boys) Olathe North: Nick Beck, Derek Coleman, Carlos Everette, Eniak Mpwo
Track, 4x100-meter Relay (boys) Olathe North: Arland Bruce, Derek Coleman, Carlos Everette, Eniak Mpwo
Track, 100-meter Dash (boys) Olathe North, Eniak Mpwo
Track, 1,600-meter Run (boys) Olathe South, S. Pro
Track, 3,200-meter Run (boys) Olathe South, S. Pro
Track, 3,200-meter Relay (boys) Olathe East: M. Brockway, R. Brockway, C. Hockley, P. Johnston, N. Luft
Back to Top  

 

1994-95

Gymnastics, Floor Event Olathe South, A. McCracken
Gymnastics, All-around Olathe South, A. McCracken
Gymnastics Olathe South team
Soccer (boys) Olathe South team
Swimming, 200 yard Freestyle (girls) Olathe East, A. Davis
Track, High Jump (girls) Olathe North, Dena McMullen
Track, 100-meter Dash (boys) Olathe East, A. Boyd
Back to Top  

 

1993-94

Baseball Olathe South team
Track, 3,200-meter Run (girls) Olathe South, L. Moser
Track, 110 meter High Hurdles (boys) Olathe South, J. Stevens
Back to Top  

 

1992-93

Diving (boys) Olathe East, B. Humphrey
Gymnastics Olathe South team
Track, Long Jump (girls) Olathe North, T. Ivy
Track, 3,200 meter Run (girls) Olathe South, L. Moser
Back to Top  
capability-insurgent